Stanisław Ignatowicz, urodzony 10 kwietnia 1949 roku w Pasłęku, jest wybitnym przedstawicielem polskiej entomologii, jak również specjalistą w dziedzinie akarologii, co oznacza naukę o roztoczach. Jego prace badawcze znacząco przyczyniły się do zrozumienia różnorodności i ekologii owadów oraz roztoczy w Polsce.
Życiorys
Stanisław Ignatowicz rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1972 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów.
Następnie, w 1976 roku, obronił pracę doktorską w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, co stanowiło ważny krok w jego karierze akademickiej.
W 1986 roku uzyskał stopień habilitowanego doktora, a pięć lat później, w 1991 roku, został profesorem nadzwyczajnym. Kulminacją jego kariery naukowej było uzyskanie tytułu profesora zwyczajnego w 1996 roku.
Obecnie, Stanisław Ignatowicz jest związany z Wydziałem Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, a jego praca koncentruje się w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW.
Praca naukowa
Stanisław Ignatowicz to wybitny entomolog z zakresu akarologii stosowanej, który prowadzi istotne badania dotyczące zastosowania promieniowania jonizującego w walce ze szkodnikami. Jego prace obejmują szeroki zakres działań, w tym metody eliminacji szkodników występujących w przechowywanych produktach, a także te atakujące uprawy grzybów, takie jak pieczarki i boczniaki. Dodatkowo, Ignatowicz bada bionomię i ekologię szkodników sanitarnych oraz koncentruje się na wyjaśnieniu genetycznych podstaw dziedziczenia diapauzy u przędziorków.
Jego zainteresowania obejmują również stosowanie produktów pochodzenia roślinnego jako środka ochrony przechowywanych towarów przed szkodnikami. Skupia się na innowacyjnych metodach walki z roztoczami, które mogą negatywnie wpływać na jakość grzybów hodowlanych.
Do tej pory Stanisław Ignatowicz opublikował ponad 100 prac naukowych, jest autorem jednego skryptu, współautorem czterech podręczników oraz autorem około 200 artykułów popularno-naukowych. Ponadto, przez długi czas pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój tej dziedziny nauki.
Przypisy
- Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Rzecznikprasowy.pl
- Wiadomości Entomologiczne, tom XX, suplement: Almanach entomologów polskich XX wieku, wyd. Poznań 2001, s. 74
- Samodzielni pracownicy naukowi, Samodzielny Zakład Entomolgii Stosowanej SGGW
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marek Polasik | Małgorzata Suświłło | Józef Sienkiewicz | Zofia Benedycka | Janusz Hochleitner | Marian Dygo | Bolesław Szymański (matematyk)Oceń: Stanisław Ignatowicz (entomolog)